Olejek z drzewa herbacianego – jak sprytnie stosować go na problemy skórne?
Matka natura dała nam wiele roślin o działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym. Jedną z nich jest drzewo herbaciane o bardzo szerokim spectrum działania. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje szczególnie zbawienny wpływ na skórę. Sprawdź, jakie są jego właściwości i jak go stosować.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego odznacza się bardzo silnym i charakterystycznym zapachem oraz jasnożółtym kolorem. Ten olejek ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a spectrum jego zastosowania jest naprawdę bardzo szerokie. Olejek herbaciany można znaleźć w wielu kosmetykach do cery tłustej i łojotokowej, a także w preparatach kosmetycznych do cery zanieczyszczonej i trądzikowej. Antyseptyczne działanie olejku z drzewa herbacianego jest możliwe dzięki zawartości w nim składnika o nazwie 4-terpineol.
Olejek z drzewa herbacianego:
- wspomaga leczenie trądziku poprzez odkażanie i wysuszanie zmian zapalnych;
- koi podrażnienia skory;
- przeciwdziała powstawaniu blizn;
- rozjaśnia blizny;
- wspomaga leczenie ran;
- wspomaga leczenie grzybicy;
- służy, jako naturalny środek dezynfekujący;
- oczyszcza skórę.
Olejek z drzewa herbacianego jest nie tylko szalenie skuteczny, ale też tani. Za niewielką buteleczkę tego kosmetyku zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych, a wystarczy ona nawet na pół roku stosowania.
Olejek z drzewa herbacianego – jak go stosować?
1. Na twarz
Olejku z drzewa herbacianego nie zaleca się stosować w postaci nierozcieńczonej, bo jest zbyt mocny i zamiast pomóc, mógłby wywołać silne podrażnienie. Zwykle olejek po prostu dodajemy do kosmetyków i to w ilości kilku kropel. Tylko przy bardzo odpornej skórze można stosować nierozcieńczony olejek punktowo, ale trzeba się liczyć z nieprzyjemnym szczypaniem.
Zdecydowanie lepiej jest rozcieńczać olejek. Można go dodawać np. do kremu do twarzy i na porcję wystarczającą do posmarowania całej cery wystarczą zaledwie 2-3 krople. Krem mieszamy z olejkiem w zagłębieniu dłoni, ale bardzo dokładnie, by dobrze połączył się z kosmetykiem.
2. Na grzybicę
W przypadku grzybicy paznokci można stosować olejek z drzewa herbacianego na paznokcie bez rozcieńczenia. Wystarczy w tym celu zamoczyć w olejku patyczek higieniczny i nanieść nim odpowiednią dawkę olejku na zmienione chorobowo paznokcie, a następnie pozostawić do wchłonięcia. Bardzo dobre rezultaty przynosi też moczenie stóp w wodzie z dodatkiem olejku herbacianego. Taka kąpiel niszczy chorobotwórcze grzyby, a dodatkowo pozwala odświeżyć stopy. Warto w tym miejscu zauważyć, że ten cudowny olejek wykazuje silniejsze działanie przeciwgrzybicze niż najpopularniejszy apteczny lek przeciwgrzybiczy, czyli klotrymazol.
3. Na infekcje bakteryjne
Z właściwości olejku herbacianego mogą skorzystać również osoby borykające się z bakteryjnymi infekcjami górnych dróg oddechowych, np. zatok czy gardła. W takich przypadkach świetne efekty przynoszą inhalacje z olejkiem herbacianym, dlatego że ma on zdolność do niszczenia bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych powodujących zapalenie gardła czy zapalenie zatok. Inhalację robimy nad miską z gorącą wodą i olejkiem herbacianym, a dla wzmocnienia efektu warto nakryć głowę ręcznikiem.
Sprawdź kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego:
Przejdź do strony głównej