Jak działa kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalny związek występujący w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu i odpowiadający za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Kwas hialuronowy jest substancją charakteryzującą się zdolnością do skutecznego wiązania wody. W organizmie pełni funkcje budulcowe oraz wypełnia przestrzenie międzykomórkowe stanowiąc rezerwuar wilgoci.
Niestety ilość kwasu hialuronowego z wiekiem maleje, od 25-50 roku życia jego zawartość zmniejsza się o 50 %. W efekcie skóra wolniej się regeneruje, staje się sucha, traci koloryt, zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne.
Sposobem opóźnienia procesu degeneracji skóry i poprawy jej wyglądu jest uzupełnienie niedoboru kwasu hialuronowego, poprzez dostarczenie go z zewnątrz między innymi w postaci preparatów kosmetycznych.
Kwas hialuronowy pozyskiwany jest w procesach biotechnologicznych.
WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE KWASU HIALURONOWEGO
Mechanizm działania kwasu hialuronowego zależy od jego masy cząsteczkowej.
Kwas wysokocząsteczkowy nie przenika do warstwy rogowej naskórka. Po aplikacji na skórę tworzy na jej powierzchni hydrofilowy film ochronny, który ogranicza utratę wody ze skóry. W ten sposób skutecznie nawilża przesuszoną skórę, wygładza ją, poprawia sprężystość i elastyczność, a także powoduje wzrost przenikania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Kwas niskocząsteczkowy zwiększa uwodnienie w głębszych warstwach skóry, przez co zwiększa poziom nawilżenia, a także działa jako substancja „wypychająca” zmarszczki oraz poprawiająca elastyczność.
Przejdź do strony głównej